Wojewódzkie potyczki szachowe

uczniowie PSB podczas wojewódzkiego konkursu szachów w CzęstochowieAkademia Polonijna w Częstochowie gościła w ostatnich dniach listopada (28.11.2016 r.) najlepsze szachowe, tęgie głowy z całego województwa śląskiego w ramach Mistrzostw Wojewódzkich w tej królewskiej grze. Wśród najlepszych znalazła się także reprezentacja Naszej Zacnej Bytomskiej Budowlanki.

W szranki rywalizacji stanęło czternaście najlepszych ekip z całego Górnego Śląska. Konkurencja była iście mistrzowska, ponieważ wśród startujących zawodników wielu mogło poszczycić się znacznymi osiągnięciami szachowymi: a to młodzieżowa drużynowa mistrzyni Europy, mistrzowie Polski i inni z mistrzowskim szachowym rankingiem. Formuła tych zawodów była dosyć specyficzna, gdyż na samym starcie jury zawodów dokonało oceny potencjału poszczególnych drużyn, tworząc wstępny ranking startujących szkół. Nasza drużyna, wg tego rankingu,  na starcie plasowała się na dziewiątej pozycji. Zakasaliśmy rękawy, uspokoiliśmy głowy, wytężyliśmy umysły i powiedzieliśmy sobie: „Teraz może być tylko lepiej”... I tak też było. Ale po kolei...

W toku rozgrywek każdy z zespołów rozegrał sprawiedliwie po siedem spotkań „szkoła przeciwko szkole”. System kojarzył zespoły w skomplikowany, specyficzny dla szachowych rozgrywek sposób, czyli wygrywające zespoły z wygranymi i analogicznie  przegrywające  z przegranymi.
Po siedmiu rundach gier zanotowaliśmy dodatni bilans spotkań ponieważ na naszym koncie mieliśmy cztery zwycięstwa i trzy porażki, co ostatecznie uplasowało nas na wysokim, szóstym miejscu  w czternastozespołowym górnośląskim finale. Najwięcej punktów w naszym zespole, bo sześć i pół ugrał nasz lider szachowych pól, czyli Marcin Pasieka (2c), który wygrał sześć pojedynków i jeden zremisował. Kolejnym zawodnikiem w naszym teamie był „czarny koń” naszego zespołu czyli niedoceniany Adrian Niewiadomski (3c). Zdobył On łącznie cztery punkty, gdyż swoje trzy partie przegrał. Nasz żeński rodzynek, czyli Wiktoria Rożnowska (2a) również przyczyniła się do naszego sukcesu, gdyż do ogólnej puli punktów dorzuciła swoje cztery oczka. Ostatnim naszym reprezentantem był najmłodszy w zespole, debiutant z klasy 1a - Piotrek Witkowski, który, jak się później okazało, trafiał prawie w każdej rundzie na lidera w zespole przeciwnika. Pomimo tego Piotrek podejmował rękawice i starał się jak mógł, walczył do ostatniego piona, ostatecznie dorzucając swoje dwa punkty. Naszych potencjalnych arcymistrzów do walki zagrzewał i fotki niepostrzeżenie pstrykał, szachowy entuzjasta i opiekun teamu Bogdan Dudziak, który jeszcze nie odkrył swojego szachowego talentu.
Nasza reprezentacja, jak na debiut w rozgrywkach na tak wysokim szczeblu, mając w swoim teamie tylko jednego championa, spisała się nadzwyczaj dobrze. Poprawiliśmy swój ranking aż o trzy miejsca, ostatecznie zajmując wysoką punktowaną szóstą pozycję w województwie. Wyprzedziły nas tylko ekipy z Mikołowa, Gliwic, Wodzisławia Śląskiego, Częstochowy i Rybnika. Zaś w pokonanym polu zostawiliśmy: żywczan, katowiczan, raciborzan, pszczynian, zawiercian, zabrzan, chorzowian i czeladzian.
VIVE  LE  ECHECS (szachy)
VIVE  LA  PSB
Opracował: Bogdan Dudziak

  • 2016_12_szachy_002
  • 2016_12_szachy_001
  • 2016_12_szachy_003
Warto poświęcić sporo czasu!
jesteśmy wiarygodni - sprawdź certyfikat www.wiarygodna-szkola.pl