Szachowy championat „Budowlanki”

najlepsiW pierwszej dekadzie listopada, grupa szachowych entuzjastów rozegrała swój bój w pierwszej edycji oficjalnych Mistrzostw Budowlanki w tej iście królewskiej dyscyplinie sportowej jaką są szachy. Ta gra planszowa rozgrywana na 64 polowej szachownicy wywodzi się z Indii i znana była już w VI wieku naszej ery pod nazwą „czaturanga” jednak ówcześnie obowiązywały dosyć inne zasady gry. Do Europy gra przywędrowała dwa wieki później, nastąpiły wówczas zmiany najbardziej przypominające współczesną grę.

Obecnie, w dobie rozmaitych wirtualnych gier komputerowych, często ogłupiających umysły młodych ludzi, ta oparta na logice gra przeżywa swoją drugą młodość. Nie inaczej było i u nas w szkole.

Do zawodów zgłosiło się czternaście tęgich głów, którzy na sześciu szachownicach, w systemie mieszanym rozgrywali swoje pojedynki każdy z każdym eliminując zawodników z najmniejszą ilością zwycięstw. Pojedynki były bardzo emocjonujące, nie rzadko obserwowaliśmy autorskie debiuty, często przypadkowe lecz co najważniejsze, zaskakujące dla rywala.

W toku rozgrywek wyłoniliśmy naszych szachowych championów. W męskiej rywalizacji okazał się nim Marcin Pasieka z kl. 2c, który w pokonanym polu pozostawił swojego starszego kolegę Adriana Niewiadomskiego z kl. 3c, który zajął drugie miejsce oraz pierwszoklasistę Piotra Witkowskiego z kl. 1a, który ostatecznie uplasował się na najniższym stopniu podium. Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani zostali : Szymon Zrałek 1a – IV m, Paweł Bełc 2 a/m – V m, Wojtek Krasoń 2 a/m – VI m. Pozostali zawodnicy uplasowali się ex aequo na siódmej pozycji, a byli to : Fryderyk Janota – 2c, Rafał Maruszak – 1m, Nicolas Szafarczyk – 3m, Bartłomiej Włodarczyk – 1m oraz Rafał Wróbel – 1m.

Natomiast w żeńskiej odmianie naszej uczniowskiej społeczności championką okazała się Wiktoria Rożnowska z kl. 2a/m, która w pojedynku o wszystko pokonała czarnego konia tych mistrzostw czyli Michelle Bożentkę z kl. 2b. Na trzecim stopniu podium stanęła Dominika Łuczak z kl. 1a.

Imprezę zorganizowali, szachowy entuzjasta wśród nauczycieli czyli Bogdan Dudziak wespół z innym szachowym zapaleńcem czyli Wojtkiem Krasoniem z kl. 2 a/m, który użyczył nam swój zbiór szachownic.

  • 2016_11_szachy_007
  • 2016_11_szachy_003
  • 2016_11_szachy_015
  • 2016_11_szachy_018
  • 2016_11_szachy_002
  • 2016_11_szachy_001
  • 2016_11_szachy_016
  • 2016_11_szachy_012
Warto poświęcić sporo czasu!
jesteśmy wiarygodni - sprawdź certyfikat www.wiarygodna-szkola.pl