SŁOWACKI TOUR DE SKI

Na  zaproszenie naszych słowackich przyjaciół z bratniej szkoły w Trnavie grupa piervakov (pierwszoklasistów) gościła w dniach od 09 do 14 marca br. na obozie narciarsko-snowboardowym w ośrodku narciarskim Skalka k/Kremnicy w paśmie Wielkiej Fatry w górach Kremnickich.
    …Będąc coraz bliżej celu naszej zimowej kanikuły byliśmy pełni obaw czy jeszcze będzie choć skrawek białej polany by móc na nim poszusować do woli. Wielka była nasza radość, gdy po wdrapaniu się samochodem na wysokość 1050 m n.p.m. ujrzeliśmy z daleka dwie prawie kilometrowe białe wstęgi pośród zalesionych, zielonych zboczy gór.
    Yes, yes, yes, jest śnieg !

“Będzie, będzie zabawa, będzie się działo … będzie głośno, będzie radośnie, znów zatańczymy na stoku razem całe dnie” – śpiewała rozentuzjazmowana cała ekipa w składzie: Ola Szydłowska, Paulina Krupa, Basia Krawczyk, Sandra Kucharczyk i Borys Urbańczyk oraz nasz ucitel telesneho vychovania (nauczyciel wych. fiz.) Bogdan Dudziak.
    Po zakwaterowaniu w górskiej chacie Limba poszliśmy zapoznać się z infrastrukturą ośrodka narciarskiego Skalka Arena. Podziwialiśmy zjazdovki (trasy narc), lanovki (wyciąg krzesełk), vleki (wyciąg narc) i pekną vyhliadkę (ładne widoki). Zaś po nartach do naszej dyspozycji mieliśmy pobliski Relax Centrum, w którym mieścił się kompleks basenowy wraz z saunami oraz bowlingiem, gdzie toczyliśmy między sobą regularne potyczki. Oprócz zajęć na stoku ważnym aspektem naszego pobytu była integracja młodzieży i opiekunów naszych zaprzyjaźnionych szkół. Hmm, opiekunowie nie mieli z tym najmniejszego problemu… Natomiast młodzież miała lekko pod górkę ze względu na barierę językową. Jednak translator i smartphony rozwiązywały wszelkie z tym problemy. Każdego dnia mieliśmy niezły ubaw raz po raz ucząc się kolejnych, bądź co bądź, trochę śmiesznych i wesołych słowackich słów i określeń. Dzień za dniem mijał bardzo szybko, zawiązywały się kolejne międzynarodowe przyjaźnie w czym szczególnie  przodowały nasze urodziwe dziewczęta.
    Dniem szczególnym był czwartek, kiedy to całą ekipą wypożyczyliśmy snowboardy i z mocnym postanowieniem nauki jazdy na desce poszliśmy w entuzjastycznym nastroju na stok. Początki były trudne, operatorzy ratraków póki co mieli wolne, gdyż to my równaliśmy i gładziliśmy stok. Jednak nie daliśmy za wygraną i już po kilkudziesięciu minutach wszyscy szusowali w dół czego dowodem są zamieszczone poniżej zdjęcia.
    W piątek, w dzień powrotu wszyscy już byliśmy dobrymi poliglotami i jeszcze lepszymi narciarzo – snowboardzistami. Żal było opuszczać to urokliwe miejsce i naszych słowackich braci. Lecz wszechobecny facebook da nam choć namiastkę tego przeżytego wspaniałego tygodnia pełnego wyjątkowych wrażeń.

Zbohom priatelom. Uvidimy sa buduci rok!
                    / Do widzenia. Do zobaczenia za rok ! /        

    Bogdan D.

  • DSC_0262_s
  • DSC00649
  • DSC_0718
  • DSC_0228
  • 686a6d3629d51cc97_2
  • DSC_0652
  • DSC_0262
  • DSC_0679
Warto poświęcić sporo czasu!
jesteśmy wiarygodni - sprawdź certyfikat www.wiarygodna-szkola.pl